Apsveicam ar bērniņa ienākšanu jūsu ģimenē! Dodiet sev laiku priekam un citām emocijām tik daudz, cik tas ir nepieciešams, jo drīz vien būs jāķeras klāt arī praktiskiem jautājumiem. Latvijas valsts un pašvaldības iespēju robežās piedāvā jūsu ģimenei atbalstu bērna pieaugšanas un attīsības procesā. Pakalpojumu klāstā ir gan medicīniskas manipulācijas, gan rehabilitācija. Par dažiem pakalpojumiem pastāstīs ģimenes ārsts vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas speciālisti, par citiem – sociālā dienesta darbinieks. Iesakām uzdot visus jautājumus – gan par to, kādus pakalpojumus varat saņemt, gan par to, kuri speciālisti ir labākie darbam ar jūsu bērnu. Padomu neliegs arī citi vecāki – uzrunājiet citus domubiedru grupās un noteikti saņemsiet daudz vērtīgas informācijas. Atcerieties, ka, arī sniedzot konsultācijas, veselības aprūpes speciālisti vai sociālā dienesta darbinieki var aizmirst pastāstīt par kādu pakalpojumu vai iespēju, tāpēc vienmēr vaicājiet!
Šeit apkopoti galvenie pakalpojumi ģimenēm, kurās aug bērns ar invaliditāti. Atcerieties, ka katrā pašvaldībā pakalpojumu grozs atšķiras.
Vēlam veiksmi šajā ceļā!
Ne valsts, ne pašvaldība neizdala atsevišķus pakalpojumus tieši bērniem ar Dauna sindromu – pakalpojumus piešķir bērniem ar invaliditāti. Tāpēc ir svarīgi šo statusu nokārtot iespējami drīz pēc tam, kad ģenētiķis apstiprinājis diagnozi. Neuzskatiet invaliditātes statusu par zīmogu bērnam uz visu atlikušo mūžu – drīzāk uzskatiet to par iespēju saņemt tik ļoti nepieciešamos pakalpojumus.
Lai nokārtotu invaliditātes statusu, jums jādodas pie ģimenes ārsta ar ģenētiķa izsniegto izrakstu. Uz tā pamata ģimenes ārsts aizpildīs pieteikumu Veselības un darbspēju ekspertīzes valsts komisijai (VDEĀVK). Šis iesniegums jums jāiesniedz komisijā un tad jāgaida komisijas lēmums. Šobrīd visbiežāk invaliditātes statusu piešķir līdz pilngadībai (vai arī pirmajā reizē uz 2 gadiem un pēc tam – līdz pilngadībai).
Kad VDEĀVK apstiprinājis bērnam invaliditātes statusu, jums jāpiesakās uz piemaksu pie bērna kopšanas pabalsta Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). Atcerieties, ka tas nenotiek automātiski!
Ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti, pieejams šāds atbalsts no valsts:
- piemaksa pie bērna kopšanas pabalsta;
- 10 psihologa konsultācijas bērnam, kuram pirmo reizi noteikta invaliditāte, vai viņa vecākiem;
- bezmaksas starppilsētu sabiedriskais transports;
- atbrīvojums no tā sauktā “ceļa nodokļa” (automašīnas ekspuatācijas nodokļa) vienai ģimenes automašīnai;
- 40% atlaide OCTA iegādei;
- atvieglojumi elektrības piegādes pakalpojumam.
Labklājības ministrijas apkopoto informāciju par valsts atbalstu skatiet ŠEIT.
Ģimenēm, kuras audzina bērnu ar invaliditāti, pieejams atbalsts arī pašvaldībās. Katrā pašvaldībā tas atkarīgs no iespējām, speciālistu pieejamības un finansējuma. Visbiežāk pašvaldības piedāvā psihologa pakalpojumus un atbalsta grupas, aprūpi mājās, dienas centra pakalpojumus un sociālo rehabilitāciju. Par pašvaldībās pieejamo atbalstu vaicājiet sociālā dienesta darbiniekam! Atcerieties, ka pakalpojumi pienākas tad, ja bērnam ir invaliditātes statuss, – tas parasti ir vienīgais faktors, ko ņem vērā (tātad jūsu finanšu situācija nenoteiks iespēju saņemt vai nesaņemt pakalpojumu).
Īpaši svarīgi ir pieejamie ārstniecības un rehabilitācijas pakalpojumi. Bērniem ar invaliditāti pieejama:
- intensīvais rehabilitācijas kurss (2 nedēļas) kādā no Nacionālajiem rehabilitācijas centriem. Uz to nosūta rehabilitologs;
- rehabilitācija (fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds) savā reģionā. Valsts apmaksātos rehabilitācijas pakalpojumus var saņemt jebkurā pašvaldībā, un pie šiem speciālistiem nosūta rehabilitologs. Ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu 5 reizēm;
- dzirdes pārbaudi veic Latvijas bērnu dzirdes centrā (ar ģimenes ārsta nosūtījumu);
Bērnu slimnīcas fonda apkopojumu par rehabilitācijas pakalpojumiem lasiet ŠEIT.
Dauna sindroms iekļauts Reto slimību reģistrā, tāpēc bērniem ar Dauna sindromu pieejami plašāki pakalpojumi:
- līdz 45 nodarbībām gadā pie ergoterapeita, fizioterapeita un audiologopēda;
- BKUS Reto slimību centra organizētā multidiena (jeb tā sauktais ārstu konsīlijs), kur vienas dienas laikā var saņemt vairāku speciālistu konsultācijas. Reto slimību koordinācijas centra informāciju lasiet ŠEIT. Kontaktinformācija: tālr. – 25680056; e-pasta adrese – retasslimibas@bkus.lv.
Lielākā vecumā papildus invaliditātes statusam VDEĀVK var iesniegt pieteikumu īpašās kopšanas un transporta atbalstam. Tam nepieciešams klīniskā psihologa izvērtējums un psihiatra atzinums. Ja bērnam tiek piešķirta īpašā kopšana, pieejamais pakalpojumu klāsts paplašinās.
Ar īpašās kopšanas statusu var saņemt:
- pabalstu par bērna kopšanu;
- asistentu bērnam izglītības iestādē;
- asistenta vai pavadoņa pakalpojumu (ja atzinumā ir norāde);
- transporta izdevumu kompensāciju (ja atzinumā ir norāde);
- stāvvietu karti (ja atzinumā ir norāde).
Sabiedrības integrācijas fonds piedāvā Goda ģimenes kartes arī ģimenēm, kuras rūpējas par bērnu vai jaunieti ar invaliditāti vecumā līdz 24 gadiem. Goda ģimenes karte nodrošina draudzīgas cenas, atlaides vai pat atbrīvojumu no ieejas maksas pasākumos pie sadarbības partneriem. Goda ģimenes kartes noformēšana ir bez maksas. Vairāk par karti lasiet ŠEIT.
Ar invaliditātes statusu var saņemt arī citus atvieglojumus – Rīgā, piemēram, var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi un sabiedriskajā transportā braukt bez maksas. Pilnīgi visus atbalsta pasākumus nav iespējams uzskaitīt, taču cerams, ka šie pieturas punkti palīdzēs jums orientēties un saprast, kurp doties pēc padoma.