Dauna sindroms
Dauna sindroms ir biežāk sastopamās ģenētiskās izmaiņas – bērniņam attīstoties mammas vēderā, šūnas sadalās nepareizi. Rezultātā cilvēks piedzimst ar 47 hromosomām, nevis 46 – tā arī ir galvenā Dauna sindroma pazīme.
Kā agrīnā vecumā attīstīt pozitīvu pašvērtējumu un izvairīties no iemācītās bezpalīdzības
Vēlme izzināt un veselīga pašvērtējuma attīstība sākas jau agrīnā vecumā
Dauna sindroma regresīvie traucējumi
Vispārīga informācija par Dauna sindroma regresīvajiem traucējumiem
Noderīgi materiāli
Šajā sadaļā varat lejupielādēt materiālus, ko izstrādājusi biedrība “Dauna sindroms Latvija” vai kas tapuši sadarbībā ar citām organizācijām. Visus šeit ievietotos materiālus drīkst izmantot informatīviem mērķiem, atsaucoties uz biedrību kā materiālu autoru.
Lai sabiedrība veidotos atvērtāka un saprotošāka, ir jārunā arī par sarežģītām tēmām, īpaši ar bērniem un jauniešiem – tieši viņi spēj mainīt savus uzskatus un rast radošus risinājumus dažādās situācijās.
Lai atvieglotu darbu skolotājiem, sadarbībā ar pedagoģēm Anniju Sprīvuli, Ilzi Mazpani un Aneti Bitenieci izstrādāti materiāli, kas nepieciešami klases stundai, stāstot par atšķirīgo, kopīgo un dažādo.
Lejupielādējiet materiālus šeit:
- 2024. gada materiāli 8.–12. klasēm: uzruna skolotājam, stundas plāns, skolotāja materiāls, prezentācija, dzejolis.
- 2023. gada materiāli 1.–4. klasēm: uzruna skolotājam, stundas plāns, skolotāja materiāls, darba lapa, prezentācija un papildmateriāls-krāsojamā lapa.
- 2022. gada materiāli 5.–12. klasēm: uzruna skolotājam, stundas plāns, skolotāja materiāls Nr. 1, skolotāja materiāls Nr. 2, darba lapa (5.–7. kl.), darba lapa (8.–12. kl.), prezentācija, papildmateriāls-krāsojamā lapa.
Saņemot diagnozi, ir grūti to pieņemt. Tikpat grūti ir pastāstīt šo informāciju apkārtējiem – draugiem, paziņām un vecvecākiem. Lai būtu vieglāk atbildēt uz jautājumiem, kas varētu rasties, esam sagatavojušas (palīg)vēstuli. Lejupielādē failu šeit: Vecvecākiem
Noderīgas saites
Šajā sadaļā atradīsiet saites uz noderīgām vietnēm.
Dziesma un video radīti, atzīmējot 2023. gada Dauna sindroma dienu. Projekta mērķis ir parādīt sabiedrībai, ka visi cilvēki var dzīvot līdzās un katram ir savas stiprās puses, tādējādi vairojot izpratni par kopīgo un atšķirīgo.
Projektu īstenoja biedrība “Dauna sindroms Latvija”
Dzeja: Rasa Bugavičute-Pēce
Mūzika: Kārlis Auzāns
Ieskaņojums: Melo-M, Dināra Rudāne, Elza Auzāne
Režija: Emīls Alps
Video: studija “Neonorma”
Skaties ŠEIT
Filmu veidoja Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija. Latviešu valodā ierunājis Andris Keišs. Ieskaņots studijā “Marana Productions”. Tulkojusi Velga Polinska. “Nenovērsies, atbalsti!” ir izglītojoša īsfilma par Dauna sindromu. Tomēr tā neaptver vienu šauru tēmu — filma atspoguļo iekļaujošas vides nozīmi, rosinot pārskatīt savus priekšstatus vai pat aizspriedumus.
Skaties ŠEIT.
Īss skaidrojošs video par Dauna sindroma dienu ar titriem latviešu valodā. Skaties ŠEIT.
2022. gada oktobrī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā notika konference par un ap Dauna sindromu. Visas konferences prezentācijas ievietotas BKUS tīmekļa vietnē un ir pieejamas skatīšanai jebkurā laikā. Saite un lekcijām ŠEIT.